Loutkové divadlo

O nás

Loutkoherecký soubor je duší loutkového divadla ve Velkém Meziříčí. Má 18 členů, kteří ve svém volném čase využívají podmínek v JUPITER clubu a pravidelně nacvičují pohádková představení pro nejmenší diváky již více jak půl století. Soubor je složen z členů různých věkových kategorií (nejmladší 14 let, nejstarší 86 let - Václav Slabý, který v souboru účinkuje od jeho začátku). Někteří z nich jsou už druhou generací loutkařů. Soubor je složen z "vodičů a mluvičů" - tudíž ke každé loutce patří dva jedinci - jeden loutku ovládá a druhý ji propůjčuje svůj hlas. Jsou i členové, kteří ovládají obě činnosti. K divadlu samozřejmě patří i důležitá technická podpora - ozvučení, osvětlení, opona, režie, nápověda a kulisy. Loutkoherecký soubor patří k nejaktivnějším zájmovým útvarům ve městě. Veškerou činnost spojenou s loutkovým divadlem dělají bez finační odměny. Největší odměnou pro ně jsou rozzářené dětské oči a potlesk na konci představení.

Číst více...

Historie

Jak to všechno začalo, aneb u zrodu stál Sokol

Dějiny amatérského loutkářství ve Velkém Meziříčí lze dělit na dvě základní období podle zřizovatele. První je Sokolské, druhé odborné a kulturní.

Tělovýchovná jednota Sokol provozovala svůj loutkový odbor od přelomu 19. a 20. století Sledujeme-li počátky a vývoj loutkového divadla u nás v posledních stoletích zjišťujeme, že nejprve se vyskytovalo na trzích a jarmarcích. Z kočovných loutkařů je dodnes nejznámější Matěj Kopecký. V druhé polovině 19. století zřizovaly vlastní amatérské loutkové scény spolky, zejména tělovýchovné organizace Sokol, které se orientovaly hlavně na dětské diváky.

Číst více...

Jak jsme cestovali s Kašpárkem

V měsíci únoru dostal náš loutkoherecký soubor nabídku zúčastnit se loutkového festivalu v Humpolci - Humpolecká marioneta 2014. Dne 15. 3. 2014 jsme se vydali i s loutkami a kulisami na cestu. S sebou jsme vezli pohádku Koření z Černého vrchu. V Humpoleckém divadle nás čekalo vřelé přivítání od tamějšího souboru i dětí s rodiči, kteří na pohádku přišli v hojném počtu. Radostí pro nás bylo vidět rozzářené očí dětí a slyšet jejich potlesk. Na památku jsme dostali krásně malovanou číši a pozvání zase na příští rok. Kontakt jsme navázali i s loutkami z Třeště, kteří se festivalu také účastnili. Celá akce pro nás byla velkou zkušeností. Poznali jsme prostředí a podmínky i jiného loutkového divadla, než jenom toho našeho. Humpoleckým loutkářům děkujeme za pozvání, milé přijetí a výborné pohoštění. A těšíme se příští rok na shledanou.

Číst více...

Partneři
Nahoru