Festival filozofie letos přilákal 5000 diváků

zahajeni EFF webLetošní jubilejní ročník Evropského festivalu filozofie zaznamenal návštěvnický rekord. Zúčastnilo se jej bezmála 5000 lidí.

"Ukazuje se, že náš plán festival postupně zhustit a jednotlivé ročníky mírně monotematizovat je účastníkům festivalu příjemný a vystihuje jejich divácké potřeby," pochvaluje si ředitel festivalu Milan Dufek.

Lidé mohli vidět 24 přednášek s tématem Svoboda a násilí, které se vesměs týkaly aktuálního světového dění. Na přednášky přišlo celkem 2050 lidí. "Největší zájem jsme zaznamenali o přednášku Tomáše Sedláčka s tématem Krize Evropy, kam přišlo asi 260 lidí," řekl ředitel Dufek.

V doprovodném programu festivalu proběhlo 17 akcí, které navštívilo 2905 diváků. "Největší zájem byl o muzikál Johanka z Arku místního pěveckého sboru Harmonie. Na nádvoří zámku se přišlo na muzikál podívat 250 lidí. Podobnou účast jsme zaznamenali i na koncertu Wabiho Daňka, rovněž na zámku," zrekapituloval Milan Dufek a dodal: "Opravdu upřímně chci divákům poděkovat. Aktivita místních lidí a zájem o vážná témata dnešní doby předčila nejen očekávání nás organizátorů, ale hlavně vystupujících. Přednášející filosofové a vědci nejsou zvyklí na takový ohlas a mnozí z nich byli nefalšovaně dojati. Například Petr Pithart mi doslova řekl, že účast na přednášce a úroveň a rozsah následné diskuse jsou pro něj v dobrém slova smyslu nepochopitelné."

Desátý ročník Evropského festivalu filosofie trval od 2. do 12. června. Slavnostně jej zahájilizástupci akademické obce - místopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran, ředitel Filosofického ústavu AVČR Ondřej Ševeček, Josef Krob z Filosofické fakulty MU Brno a také starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid a náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.

Na festivalu vystoupilo nejen 24 předních osobností vědeckého a společenského života, ale také bezmála 100 účinkujících doprovodného programu: koncertů, divadelních představení, výstav a vernisáží a podobně.

"Festival se za deset let stal nedílnou součástí veřejného dění v našem městě i regionu. Letošní ročník ukázal, jak pevně dokázal ve Velkém Meziříčí zakořenit a výsledky jsou velkým povzbuzením pro nás organizátory do dalších ročníků," shrnul ředitel Dufek.

Festival filozofie pořádá Jupiter club s.r.o. s odbornou garancí Filozofického ústavu Akademie věd ČR a Filozofické fakulty MU Brno. Partnery a donátory festivalu jsou zejména Město Velké Meziříčí a Kraj Vysočina, dále Akademie věd ČR, Centrum pro teoretická studia při UK Praha a AV Praha, Strategie AV 21, rodina Podstatzky-Lichtenstein, Muzeum Velké Meziříčí, ZUŠ Velké Meziříčí, Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí, Gymnázium Velké Meziříčí a XART s.r.o.

-red-

Partneři
Nahoru